Характеристики на електронните брави: принцип на действие и класификация
Електронните брави са съвременни механизми, които ограничават достъпа до помещенията и предотвратяват влизането на нарушители.
Принципът на действие се основава на електрически импулси, които имат различни вариации и алгоритми. Електронните брави са разделени на няколко типа.
Какво е електронна брава?
С развитието на технологиите електронните брави придобиват все по-голяма популярност, те се монтират както в търговски, така и в жилищни помещения, в клетки, сейфове, килери и др.
Електронното заключващо устройство се състои от няколко основни работни компонента:
- Заключващ механизъм;
- Идентификатор, съдържащ данните, необходими за отваряне на вратата (ключ, комбинация от ключове и т.н.);
- Четящо устройство (сензор), което подава сигнал с получената информация към контролера;
- Система за управление (контролер), която обработва данните, получени от сензора и изпраща сигнал за отваряне на вратата;
- Батерия, която осигурява непрекъснато захранване.
- Електронните механизми не са с ключалки;
Инструментите за отварянето им са:
- Баркодове;
- Данни за пръстови отпечатъци;
- Магнитни карти;
- Магнитни ключове;
- Ключодържател за дистанционно управление;
- Въвеждане на конкретна комбинация на панела от клавиатурата.
Характеристики на електронните механизми
Електронните брави представляват клас надеждни заключващи устройства. Те са лесни за използване и ефективни при защита от взлом. За максимална сигурност често се монтират електронни брави в комбинация с метални врати.
Най -надеждните са невидимите ключалки за врязване, които не могат да бъдат идентифицирани при поглед от външната страна на вратата. Разположението на електронната ключалка спрямо вратата може да бъде във всяка точка на периметъра на блока, което прави почти невъзможно крадците да определят местоположението на напречната греда.
Работата с електронни брави е придружена от редица предимства:
- Ниска чувствителност към износване;
- Дълъг експлоатационен живот;
- Устойчивост при взлом;
- Възможност от програмиране – позволява ви да използвате допълнителни функции (сензори за фиксиране на времето и т.н.).
Работата с електронни заключващи механизми има един нюанс: устройството на електронните брави е по-сложно от механичните и ако електронният механизъм се повреди, е почти невъзможно да го разглобите и поправите сами – има възможност да повредите важни функционални единици на ключалка. При обслужване на дефектно електронно устройство се включва специализирано оборудване, а самият майстор- ключар трябва да има достатъчна квалификация и определени умения за работа с брави.
Класификация на електронните брави
В зависимост от принципа на действие, електронните брави се разделят на:
- Електромеханични;
- Електрически или електромагнитни.
В основата на електромеханичните заключващи механизми е електродвигател, който, приемайки сигнал от четец, задвижва ключалките на болтовете. Работата на електромагнитните брави е да изпраща електрически импулси към магнита на заключващото устройство, което помага да се задържи вратата в затворено положение.